Lucrarile la Coridorul Pan-European 9 in grafic

Şoseaua Bucureşti, tronsonul Spital-Primărie, a intrat în reparaţii de aproape două săptămâni. Lucrările de reabilitare la coridorul 9 pan-european de transport au început cu înlocuirea bordurilor vechi cu altele noi, după care şoseaua a fost frezată. În acelaşi timp alte echipe de muncitori au trecut la ridicarea la cotă a capacelor de reţele edilitare, urmând ca de miercuri, 27 august, să înceapă turnarea covorului asfaltic. Primul tronson de reabilitare a segmentelor de drum din municipiul Giurgiu a fost deja realizat pe Bulevardul Mihai Vitazul până în octombrie 2013.
Coridorul Pan European 9 este un proiect transfrontalier în parteneriat cu Bulgaria realizat din fonduri europene și prevede anumite standarde în ceea ce priveşte realizarea lucrărilor. Materialele recuperate vor fi folosite de municipalitate pentru pavarea mai multor străzi şi uliţe din oraş unde au fost efectuate lucrari de instalare a reţelelor de gaze, apă şi canalizare. Atât bordurile, cât şi pavelele înlocuite au fost recuperate în proporţie de 95%. De săptămâna viitoare tronsonul de drum ce face legătura între Spital şi Primărie va fi redeschis circulaţiei rutiere, urmând să se închidă porţiunea dintre Primărie și Intersecţia Romarta. De câteva zile pe acest tronson au intrat echipele de muncitori care lucrează concomitent în aşa fel încât traficul rutier să nu fie perturbat, având în vedere că zona este centrală şi intens circulată.Termenul în care se vor realiza reparaţiile pe această porţiune de drum va fi tot de 14 zile. În ceea ce priveşte marcajele şi semnalizarea rutieră, acestea vor fi făcute la finalul întregii lucrări, perioada estimată fiind octombrie-noiembrie 2014.

Ultima modificare: 26.08.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Primaria Giurgiu doreste reglementarea dezvoltarii zonelor cu potential turistic